Ekogroszek jest paliwem ekologicznym, które stanowi alternatywę dla tradycyjnego węgla kamiennego. Produkowany jest z węgla kamiennego typu 32.2. Charakteryzuje się niską zawartością siarki, która nie przekracza 1%. Stosowany jest do niskoemisyjnych kotłów z palnikiem retortowym i automatycznymi podajnikami paliwa, których sprawność wynosi 85%.
Ile ciepła można uzyskać ze spalenia 1 kilograma ekogroszku?
Wartość opałowa ekogroszku wynosi 23-25 Mj/kg, oznacza to, że z jednego kilograma tego ekologicznego paliwa można uzyskać 23-25 Mj ciepła. Bardzo istotnym elementem, który podnosi wydajność ekogroszku jest niska zawartość popiołu i wilgoci. Warto jednak wziąć pod uwagę, aby paliwo to kupować raczej w sezonie letnim. Z racji tego, że ekogroszek przez producentów jest często składowany na powietrzu bez zadaszenia, w okresie jesiennym i zimowym, dochodzi do nagromadzenia wilgoci. Po zakupie worków z ekogroszkiem, składuj swoje paliwo w suchym miejscu, otwierając worki, tak aby powietrze miało swobodny dostęp do zawartości i aby woda łatwiej odparowała.
Poczytaj też o: wartość opałowa węgla i ekogroszek wartość opałowa
Niższa wartość opałowa – co ma na nią wpływ?
Jeśli ekogroszek jest kupowany luzem, może nie być tak zabezpieczony, jak ten pakowany w plastikowe worki, fabrycznie zgrzewane przez producenta. Worki z ekogroszkiem powinny być opisane, dzięki temu możemy poznać konkretne parametry danego produktu. Jak już był powiedziane, duże znaczenie ma również sposób składowania, zarówno przez producenta, jak i przez nas samych.
Dlaczego ekogroszek?
Ekogroszek dobry nie produkuje popiołu, nie wytwarza szkodliwego CO2, na takim poziomie jak węgiel. Ponadto istnieje możliwość automatyzacji pieca i równomiernej podaży paliwa, bez zbytniej ingerencji właściciela domu. Optymalne wykorzystanie potencjału cieplnego, prowadzi do ekonomicznych korzyści i obniżenia rachunków związanych z ogrzewaniem. Warto także rozważyć dofinansowania fundowane przez gminę, często ze środków Unii Europejskiej na instalację pieca, przystosowanego do spalania ekopaliw. Wówczas koszty całego przedsięwzięcia będą jeszcze niższe.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.