Ekogroszek jest paliwem ekologicznym, które stanowi alternatywę dla tradycyjnego węgla kamiennego. Produkowany jest z węgla kamiennego typu 32.2. Charakteryzuje się niską zawartością siarki, która nie przekracza 1%. Stosowany jest do niskoemisyjnych kotłów z palnikiem retortowym i automatycznymi podajnikami paliwa, których sprawność wynosi 85%.

Ile ciepła można uzyskać ze spalenia 1 kilograma ekogroszku?

Wartość opałowa ekogroszku wynosi 23-25 Mj/kg, oznacza to, że z jednego kilograma tego ekologicznego paliwa można uzyskać 23-25 Mj ciepła. Bardzo istotnym elementem, który podnosi wydajność ekogroszku jest niska zawartość popiołu i wilgoci. Warto jednak wziąć pod uwagę, aby paliwo to kupować raczej w sezonie letnim. Z racji tego, że ekogroszek przez producentów jest często składowany na powietrzu bez zadaszenia, w okresie jesiennym i zimowym, dochodzi do nagromadzenia wilgoci. Po zakupie worków z ekogroszkiem, składuj swoje paliwo w suchym miejscu, otwierając worki, tak aby powietrze miało swobodny dostęp do zawartości i aby woda łatwiej odparowała.

Poczytaj też o: wartość opałowa węgla  i ekogroszek wartość opałowa

Niższa wartość opałowa – co ma na nią wpływ?

Jeśli ekogroszek jest kupowany luzem, może nie być tak zabezpieczony, jak ten pakowany w plastikowe worki, fabrycznie zgrzewane przez producenta. Worki z ekogroszkiem powinny być opisane, dzięki temu możemy poznać konkretne parametry danego produktu. Jak już był powiedziane, duże znaczenie ma również sposób składowania, zarówno przez producenta, jak i przez nas samych.

Dlaczego ekogroszek?

Ekogroszek dobry nie produkuje popiołu, nie wytwarza szkodliwego CO2, na takim poziomie jak węgiel. Ponadto istnieje możliwość automatyzacji pieca i równomiernej podaży paliwa, bez zbytniej ingerencji właściciela domu. Optymalne wykorzystanie potencjału cieplnego, prowadzi do ekonomicznych korzyści i obniżenia rachunków związanych z ogrzewaniem. Warto także rozważyć dofinansowania fundowane przez gminę, często ze środków Unii Europejskiej na instalację pieca, przystosowanego do spalania ekopaliw. Wówczas koszty całego przedsięwzięcia będą jeszcze niższe.