Pozyskiwanie ciepła w domu może wiązać się z niższymi kosztami za rachunki, dbałością o środowisko naturalne oraz oszczędnością czasu. Wiele połączonych ze sobą elementów nowoczesnych rozwiązań cieplnych i energetycznych, daje realne oszczędności w co miesięcznych i co rocznych rachunkach za ogrzewanie. Sprawdź, jakie urządzenia warto zainstalować w domu i na jakie paliwa postawić.

Nowoczesna pompa ciepła

W wielu przypadkach pompy ciepła, to urządzenia niskotemperaturowe, które najlepiej współpracują z ogrzewaniem podłogowym oraz odpowiednią gabarytowo instalacją grzejnikową. Prąd elektryczny do służący do wprawienia w ruch pompy ciepła, może pochodzić z alternatywnych źródeł, które wykorzystują energię wiatru, słońca, czy wody. Chodzi tu na przykład o przydomowe turbiny zasilane siłą wiatru oraz panele fotowoltaiczne, umiejscowione na dachu budynku mieszkalnego lub na gruncie. Pompy ciepła przekształcają pochodzącą z tych naturalnych źródeł energię, która ogrzewa dom lub służy do pozyskiwania ciepłej wody w gospodarstwie domowym.

Zobacz też: kaloryczność pelletu a ekogroszku

Ogrzewanie elektryczne

Im bardziej skupimy się na energooszczędnych rozwiązaniach we własnym domu, tym ogrzewanie elektryczne jest bardziej opłacalne. Jednym z ciekawych rozwiązań jest elektryczne ogrzewanie akumulacyjne.

Ekologiczne paliwa do Twojego domu – pellet i ekogroszek

Wysoka kaloryczność, możliwość automatyzacji pieca na pellet lub ekogroszek, sprawiają, że coraz więcej osób zastępuje paliwa te tradycyjnym węglem. Węgiel kamienny, mimo dobrej kaloryczności, wytwarza szkodliwe dla zdrowia CO2. Skutki usuwania CO2 z atmosfery są niezwykle kosztowne i czasochłonne. Ponadto, pellet i ekogorszek, to paliwa o niskiej zawartości siarki (czego nie można powiedzieć o węglu opałowym), na poziomie mniejszym niż 1%. Nie produkują one też tyle popiołu, co tradycyjny węgiel i nie brudzą. Ich wykorzystanie, może być tym bardziej opłacalne, ponieważ gmina finansuje po części ze środków Unii Europejskiej budowę pieców przystosowanych do spalania nowoczesnych, ekonomicznych i przyjaznych dla środowiska paliw.