Panele fotowoltaiczne mają szereg korzyści. Mogą być montowane na dachach lub na gruncie. Optymalne wykorzystanie ich potencjału, wymaga przyjrzenia się kilku parametrom. Fotowoltaiki pomagają realnie obniżyć koszty i wpływają na zmniejszenie rachunków. Zatem, które panele fotowoltaiczne są najlepsze?

Panele fotowoltaiczne – monokrystaliczne, czy polikrystaliczne?

Ogniwa wykonane z krzemu monokrystalicznego lepiej sprawdzają się przy skupionym świetle. Oznacza to, że ich potencjał może być w pełni wykorzystany, gdzie obserwuje się stale bezchmurne niebo. Instalacje te, siłą rzeczy będą dobre w krajach południowych lub na innych terenach, gdzie godzin słonecznych, w tym słońca pełnego, jest najwięcej. Ogniwa polikrystaliczne działają zdecydowanie lepiej przy świetle rozproszonym. Są nieco lepsze w polskich warunkach niż monokrystaliczne ogniwa, ponieważ zachmurzone niebo działa na zasadzie filtru, rozpraszającego światło, co pozwala na optymalne wykorzystanie tego rodzaju ogniw. Co więcej, chmury są korzystne dla modułów polikrystalicznych, gdyż powodują, że przy rozproszonym świetle, naświetlenie paneli odbywa się równomiernie. Moduły monokrystaliczne mają, tą wadę, że, gdy dojdzie do zacienienia jednego ogniwa, pozostałe dostosują się do niego i zwolnią produkcję.

Korzyści z zamontowania paneli fotowoltaicznych

Oszczędności, czyli czynnik ekonomiczny jest tutaj niewątpliwym atutem. Rocznie można zaoszczędzić kwotę bliską 5 tysięcy złotych, co w połączeniu z innymi rozwiązaniami alternatywnymi, daje duże zyski, przy maksymalnym wykorzystaniu potencjalnych, naturalnych źródeł. Ponadto, gospodarstwo domowe, może starać się o dofinansowanie z gminy, która dysponuje środkami na wspomaganie takich inwestycji. Panele fotowoltaiczne i inne proekologiczne rozwiązania są premiowane przez Unię Europejską. Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na wykorzystanie paneli oraz innych ekologicznych źródeł pozyskiwania ciepła i energii, mogą liczyć w pierwszej kolejności na dotacje.