Obecnie bardzo dużo osób decyduje się na zakup kotła grzewczego. Jedynym dylematem może być to, iż nie każdy się zna na opale. Dlatego, też nie do końca wiedzą jaki wybrać. Jednak na pewno ludzie decydują się na wybór czegoś co znacznie zaoszczędzi czas i nie trzeba będzie codziennie rozpalać. Takim rozwiązaniem może być albo ekogroszek albo pellet. Czym się od siebie różnią? Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić co jest lepszym wyborem ekogroszek czy pellet.

Co jest lepsze ekogroszek czy pellet?

Dużo ludzi zadaje sobie to pytanie. Różnicami między tymi opałami są to, iż ekogroszek to nic innego jak węgiel kamienny, który wydobywany jest z kopalni. Natomiast pellet jest to drewno. Dodatkowo pellet jest znacznie mniej kaloryczny od ekogroszku. Węgiel kamienny jest znacznie tańszy. To, że pellet jest mniej kaloryczny oznacza, że zużycie jego jest większe, no i koszty się przez to zwiększają. Ekogroszek występuje w formie granulatu w wymiarach od 5mm do 25 mm.

Zobacz też: kaloryczność pelletu a ekogroszku

Natomiast pellet produkuje się z biomasy i jest źródłem odnawialnym. Występuje w postaci 6 i 8 mm granulek. Popiół, który powstanie z pelletu można wykorzystać jako naturalny nawóz. Zawartość popiołu w pellecie szacuje się na ok. 0,3 %, zaś jeśli chodzi o ekogroszek często trudno znaleźć paliwo, w którym wynosi ono mniej niż 3 %. Jeśli użyjemy pellet to piec nie będzie, aż taki brudny jak w przypadku ekogroszku. Po węglu tworzy się sadza i trzeba co kilka dni czyścić piec. Zaletą ekogroszku jest jego dostępność i spory wybór. Dlatego warto poszukać kilku firm, które zajmują się jego sprzedażą i porównać rodzaj i ceny węgla.

Możemy wyróżnić ekogroszek od 22kJ do 30kJ. Różnią się też granulatami, wilgotnością i ilością popiołu. Jest tani, wydajny i lepiej się go przewozi. Jeśli chodzi o pellet to jest jego mała dostępność i mały wybór. Zanim zostanie on wypuszczony na rynek musi przejść różne normy. No i jest zdecydowanie droższy.
Dlatego jeśli ktoś zastanawia się nad wyborem, a nie ma zbyt dużo pieniędzy to zdecydowanie powinien wybrać ekogroszek.

Zobacz więcej: Piec na pellet czy na ekogroszek